پکینگ

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. پکینگ

پکینگ و گردگیر چیست؟

پکینگ و گردگیر قطعاتی هستند که در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. اما هر کدام وظایف خاص خود را به عهده داشته و بنا به کاربردی که دارند، در انواع مختلفی به صنعت عرضه شده اند. به همین دلیل است که شرکت مهران پلیمر در سایت خود به نشانی www.mehranpolymer.com در خدمت شما است تا به معرفی این قطعات و انواع آن ها بپردازد.

پکینگ و گردگیر – پکینگ:

پکینگ ها (Packing) به سیال های متحرکی اتلاق می شود که وظیفه ی آب بندی پیستون و شفت پمپ ها را به عهده دارند. اما در مورد نحوه ی نصب آن باید گفت که لازم است به گونه انجام شود که هدف تکمیل آب بندی محقق شده و فشار ایجاد شده توسط سیال، آب بند را به دیواره بچسباند. پکینگ ها معمولا به صورت یک طرفه و دوطرفه یا ادغام آن ها قابلیت آب بندی دارند. که نوع آن ها توسط جایگاه لبه های داخلی و خارجی تعیین می شود. لذا بلندتر بودن لبه داخلی باعث کار کردن پیستون، بلندتر بودن لبه ی خارجی باعث کار کردن گلویی و متقارن بودن لبه ها سبب کار کردن هم زمان پیستون و گلویی می شود. پکینگ ها معمولا از جنس پلاستیک ها، پلیمرها و لاستیک های طبیعی و مصنوعی می باشند.

پکینگ و گردگیر- گردگیر:

گردگیرها (Wiper) گرچه برای آب بندی به کار می روند اما وظیفه ی اصلی آن ها ممانعت از ورود گرد و غبار یا آلودگی اشیا خارجی به سیلندر هیدرولیکی می باشد، البته لازم به ذکر است که این قطعه معمولا از جنس لاستیک می باشد.

پکینگ و گردگیر – انواع پکینگ

پکینگ و گردگیر – پکینگ پنوماتیک:

این نوع از پکینگ ها نیز وظیفه ی آب بندی را به عهده دارند. اما دقت کنید که در آب بندی قطعات پمپ، یک بسته از این آب بندها به کار برده شده و چند تا از آن ها هم در یک شیار به کار گرفته می شود.

پکینگ و گردگیر – پکینگ تفلونی:

جنس این نوع از پکینگ ها از الیاف تفلون خالص است. این مدل از دو ویژگی مهم مقاومت بالای شیمیایی و ضریب اصطکاک پایین بهره مند می باشد. مقاومت مکانیکی و حرارتی آن نیز سبب شده تا توانایی تحمل دماهای منفی 180 درجه تا مثبت 300 درجه ی سانتی گراد را داشته باشد. از میان انواع پکینگ ها این مدل بهترین مقاومت را در برابر فشار دارد و برای استفاده در مواردی که ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند، به کار می رود. این مدل تنها ترکیبات شیمیایی فلزات آلکالاین و فلورین گازدار را پوشش نمی دهد. از این مدل در شفت های موتورهایی با سرعت پایین، سانتریفیوژ، پمپ پیستونی و درزگیر استفاده می شود. البته خاصیت بهداشتی این نوع از پکینگ ها سبب استفاده از آن ها در صنایع غذایی، نیروگاه ها، صنایع دارویی و بهداشتی، پالایشگاه ها، کارخانجات شیمیایی، دیگ های بخار و چیلر نیز شده است.

پکینگ و گردگیر – پکینگ دو طرفه:

از این مدل در جک های رفت و برگشتی یا دوطرفه ای که هیدرولیک هستند استفاده می شود. نقش آب بندی در این مدل به عهده ی سطح بیرونی می باشد. حداکثر مقاومتی که این مدل در برابر بار از خود نشان می دهد، 400 بار است.

پکینگ و گردگیر – پکینگ فنردار تقویت شده:

جنس این مدل از کربن VTFE برنز است و در مواردی که فشار بالای روغن وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

پکینگ و گردگیر – پکینگ گرافویل و گرافیتی:

میزان بالای گرافیت به کار رفته در ساختار این مدل از پکینگ ها، انعطاف پذیری را به ارمغان آورده و باعث می شود قابلیت عملکردی آن ها در همه ی موارد به جز مواردی که با اکسیدکننده های قوی در مجاورت باشند، حفظ شود.

پکینگ و گردگیر – پکینگ هیدرولیک:

این مدل در ابعاد مختلفی در جک ها مورد استفاده قرار می گیرد که نقش آن پیشگیری از فشار روغن است.

پکینگ و گردگیر – پکینگ یک طرفه:

این مدل از یک حلقه از جنس فسفر برنز و یک اورینگ تشکیل می شود. کاربرد آن نیز در تجهیزات و ماشین آلات معدنی، بالابر کامیون، صنایع آهنی و فولادی، ریخته گری و ماشین آلات تزریق فلزات می باشد.

پکینگ و گردگیر – پکینگ وی پک:

این مدل در صنایع راه سازی به کار می رود و نوع ایرانی آن 5 تکه و نوع ترک آن 7 لایه است. این 7 لایه از سه لایه منجید و 4 لایه لاستیک نیتریل تشکیل می شود.

پکینگ و گردگیر – پکینگ یو پک:

این مدل نیز از دو لایه با جنس NBR و 5 لایه از جنس منجید تشکیل شده است. این نوع از پکینگ ها تا 400 بار فشار را تحمل می کنند.

پکینگ و گردگیر – انواع گردگیر

پکینگ و گردگیر – گردگیر پنوماتیک:

دقت کنید که در کاسه نمدها یک لاستیک تعبیه شده که این لاستیک از پشت به وسیله ی یک فنر دایره ای تقویت می شود اما برای جلوگیری از ورود مواد خارجی و آلودگی هایی نظیر گرد و غبار، از یک لبه ی لاستیکی دیگر نیز استفاده می شود که همان گردگیر است.

پکینگ و گردگیر – گردگیر تمام لاستیک:

این مدل به طور کامل از سیلیکون ساخته شده و بیشترین کاربرد را در مصارف مختلف به خود اختصاص می دهد. چرا که مواد اولیه ی آن قدرت زیادی در کاهش جذب روغن، سایش و اصطکاک دارند.

پکینگ و گردگیر – گردگیر دو لبه فلزی:

این نوع از گردگیر ها را از ورق های فولادی می سازند تا در برابر ضربه های احتمالی که از سوی شفت ها وارد می شود، مقاومت بالایی داشته باشند. بدین ترتیب با یک ضربه ی کوچک آب بندی قطعات از بین نرفته و گرد و خاک عبور نمی کند.

پکینگ و گردگیر – گردگیر قالب فلزی:

این مدل در اندازه ها و سایزهای مختلفی به بازار صنعتی عرضه می شوند.
البته انواع دیگری از گردگیرها نظیر گردگیر چپقی، گردگیر تخم مرغی، گردگیر لاستیکی، گرد گیر منجید دار، گردگیر پلوس و گردگیر آکاردئونی نیز وجود دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.
شرکت مهران پلیمر www.mehranpolymer.com آماده ی خدمت رسانی در زمینه ی انواع قطعات گردگیر و پکینگ بوده و شما را در این راه همراهی خواهد کرد.

فهرست
واتساپ شرکت مهران پلیمر
ارسال از طریق WhatsApp
Call Now Buttonتماس فوری