دیافراگم

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. دیافراگم

دیافراگم چیست؟

دیافراگم (diaphragm) معمولا از جنس لاستیک و پلیمر بوده و بیشترین کاربرد آن در صنعت لاستیک سازی می باشد. وظیفه ی این قطعه آن است که با انعطاف خود جریان میان دو فضا را کنترل کرده و از انتقال خودکار سیالات یا گازها جلوگیری نماید. ولوها و پمپ ها نمونه هایی از این دو فضا هستند.
دیافراگم ها با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند در انواع مختلفی ساخته شده و ویژگی هایی مختلفی هم دارند. لذا در ادامه همراه با شرکت مهران پلیمر و سایت www.mehranpolymer.com باشید و با انواع مختلف این قطعه آشنا شوید.

دیافراگم و انواع آن

دیافراگم طرح ماسونیلان: در این مدل آکومولاتورهای دیافراگمی وجود دارند که از یک صفحه ی لاستیکی استفاده می کنند. این صفحه وظیفه دارد تا گاز ازت یا نیتروژن موجود در نیم کره ی بالایی را از سیال موجود در نیم کره ی پایینی جدا کند.

دیافراگم اکچویتور:

این مدل از دو ویژگی فشردگی و خمیدگی فنری، برخوردار بوده و برای هدایت عمومی سوپاپ مناسب است. جنس آن نیز از فولاد بوده که سبب محافظت آن در برابر خوردگی ها می شود و طول عمر طولانی را در پی دارد. این مدل قادر است تا عملکردهای مستقیم و معکوس را انجام داده و تغییر میان این دو حالت بدون هیچ قطعه ی اضافی صورت می گیرد.

دیافراگم بلادر (کیسه هوا):

این مدل از نوع پخته شده بوده و در برابر اسید، فشار و سایش بسیار مقاوم است. در مصارف صنایع نفت و گاز از این نوع قطعات استفاده می کنند.

دیافراگم پلی آمیدی:

این مدل از diaphragm ها در انواع و ابعاد مختلفی به تولید می رسند.

دیافراگم پمپ وکیوم:

در این مدل که از سیستم ساده ای برخوردار است، عاملی میان دو بخش سیلندر و سر سیلندر به پایین و بالا حرکت می کند و در نتیجه هوا را از یک طرف وارد محفظه کرده و از سمت دیگر خارج می کند. البته فشار محفظه ی وکیوم از طریق قطعه ای به نام سوپاپ کنترل می شود. این مدل از پمپ ها از عملکرد بالایی برخوردار هستند و در هر موقعیتی قابلیت نصب دارند.

دیافراگم پنوماتیک:

در این مدل، یک پوزیشنر داخلی وجود دارد که نیاز به عمل مجدد را حذف می نماید. این پوزیشنر داخلی در داخل خود اکچویتور پنوماتیک قرار گرفته و این اکچویتور دیافراگم پنوماتیک برای کاربردهای صنعتی مناسب بوده و عملگری خطی می باشد. اما لازم به ذکر است که نیروی رانش محرک به عواملی نظیر منطقه ی عملگر، سختی فنر، فشار پنوماتیک، مسافت طی شده، فشرده سازی اولیه ی اسپرینگ و … وابسته است.

دیافراگم رگولاتور هوا:

این نوع از diaphragm ها از جنس فولاد زنگ نزن و استیل هستند. از جنس استنلس استیل نیز برای مواردی که از گاز خیلی خالص استفاده می شود، بهره می گیرند. اجزای اصلی این مدل را بدنه ی رگولاتور، پیچ تنظیم رگولاتور گاز، صفحه ی آب بندی، ونت رگولاتور، واشر آب بندی، فنر، diaphragm رگولاتور، شیر تخلیه و بدنه ی شیر تشکیل می دهند. تصور کنید که رگولاتور گاز از کپسول جدا شود و در معرض هوا قرار گیرد، در صورتی که جنس diaphragm، غیر استیل باشد، آلودگی هوا و رطوبت به سیستم انتقال گاز منتقل شده و باعث ایجاد صدماتی خواهد شد.

دیافراگم روکش PTFE:

در صنعت لاستیک سازی این نوع از diaphragm یکی از پرکاربردترین و حساس ترین قطعات است. روش های تولید و الاستومری که در تولید این قطعات استفاده می شود، نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی دارد. چرا که عملکرد آن ها و شرایط کارکردی که دارند، بسیار حساس است.

دیافراگم سپراتور:

این نوع از diaphragm در ابعاد و اندازه های مختلفی به صنعت عرضه می شود.
دیافراگم سلونوئید ولو یا شیر برقی: ولوها یا همان شیرها، معرف حضور همگی شما هستند و معمولا از جنس فلز بوده و در لوله کشی ها به کار می روند. این وسایل وظایفی چون باز و بسته کردن و کنترل جریان مایعات یا گازها را به عهده دارند. این وسایل کاربرد گسترده ای دارند و در صنعت و حتی مصارف خانگی نیز به کار می روند. البته انواع مختلف شیر ها را بنا به نوع کارکرد و موارد دیگر به چند دسته تقسیم می کنند.

دیافراگم فیشر:

از این مدل برای فعال کردن یا غیر فعال کردن یا مدیریت ولتاژهای کنترل شده استفاده می کنند. بدین ترتیب که برای پاسخ گویی به سیگنال خروجی پنوماتیک که به صورت کنترل شده ارسال می شود، یک دریچه ی شیر فلکه ای را تنظیم می کنند. این اکچویتور دارای ویژگی های خطی بودن و خمیده ی فنری بودن می باشد. انواعی از آن ها عملکردی مستقیم و انواعی دیگر دارای عملکرد معکوس هستند. البته قابلیت عملکرد صحیح در دماهای فریزر، دماهای پایین، درجه حرارت های بالا و درجه حرارت های استاندارد را دارند که انعطاف پذیری آن ها نسبت به دما را نشان می دهد.

دیافراگم کنترل ولو:

این مدل در سیستم های کنترل فرایندی به کار رفته و میزان جریان سیال را با اعمال نیرویی به جز نیروی انسانی تنظیم می کند. شیر کنترل یک شیر دارد که به مکانیزم محرکه متصل است. این مکانیزم قادر است تا عنصر کنترلگر سیال را از طریق یک سیگنال تغییر دهد.

دیافراگم منجید دار:

این مدل را با روکشی از جنس PTFE تولید کرده و نوعی از diaphragmهای لاستیکی می باشند و ابعاد مختلفی دارند.

دیافراگم هیدرولیک:

همان طور که می دانید، diaphragmها قطعاتی هستند که وظیفه ی پمپاژ سیالات یا گازها مانند مایعات اسیدی و قلیایی، مایعات شیمیایی و باد و روغن را به عهده دارند. بنابراین در طراحی و تولید آن ها باید زمینه ی کارکردشان مورد توجه قرار گرفته و متناسب با آن از میان موادی چون NR، بیوتیل، کلروپرن، وایتون، سیلیکون، NBR و SBR انتخاب صورت گیرد. اما در این مدل از دیافراگم علاوه بر انتخاب ماده ی اولیه، لایه ای دیگر نیز از جنس منجید یا Fabric که ضخامت های مختلفی دارد به کار گرفته می شود که این لایه وظیفه تقویت کنندگی دارد. البته لازم به ذکر است که این مدل از diaphragmها در کامیون ها، اتوبوس ها و به طور کلی ماشین های راه سازی کاربرد زیادی دارند.

دیافراگم ذغال فنردار:

این مدل نیز در ابعاد و اندازه های مختلفی به صنعت عرضه شده است.
شرکت مهران پلیمر در سایت www.mehranpolymer.com آماده ی خدمت رسانی به مشتریان خود در این زمینه می باشد.

فهرست
واتساپ شرکت مهران پلیمر
ارسال از طریق WhatsApp
Call Now Buttonتماس فوری