کوپلینگ

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. کوپلینگ

کوپلینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کوپلینگ یک المان مکانیکی است اما این تنها بخشی از تعریف آن می باشد. در واقع، یک المان مکانیکی که دو محور یا شفت را به هم متصل کرده و گشتاور، قدرت و سرعت را میان آن ها منتقل می کند، کوپلینگ(coupling) نام دارد. اما در مورد نقش و وظایف این المان باید گفت که به صورت خلاصه چهار وظیفه را به عهده دارد: انتقال قدرت، اصلاح عدم انطباق محورها، جذب ارتعاشات و جلوگیری از انتقال حرارت موتور.

کوپلینگ و انواع آن

کوپلینگ ایمپلیر لاستیکی:

جنس این گونه از coupling ها تحت تاثیر عواملی چون محیط کارکرد و نوع ارتعاش است. منظور از ارتعاش، ارتعاشی است که به آن ها وارد می شود. CR, NBR, SBR و NR از جمله ی این متریال ها می باشد.

کوپلینگ لاستیکی:

این نوع از coupling ها نیز مانند نوع فوق، از عواملی نظیر محیط کارکرد و ارتعاش تاثیر می گیرد. لاستیک NR برای محیط هایی خنثی و بدون مواد شیمیایی مناسب بوده و برای ضربات و لرزش های شدید مناسب است. لاستیک NBR نیز با خاصیت ضد روغن خود در پمپ های روغنی مورد استفاده قرار می گیرد که خاصیت ضد ضربه نیز در پی ترکیب با کائوچوها پیدا می کند. CR نیز دارای خواص حرارتی و شیمیایی زیادی است که قیمت گران آن سبب می شود تا تنها در بخش های خاص مورد استفاده قرار گیرد.

کوپلینگ کمپرسور:

یکی از مواردی که couplingها در آن استفاده می شوند راه آهن ها می باشد. به این ترتیب ضربات، کنترل شده و از سر و صدا و لرزش های دستگاه های صنعتی کاسته می شود. این کار از طریق مهار انرژی ضربات یا به اصطلاح دمپ کردن صورت می گیرد.

کوپلینگ HRC:

در این مدل از رابطی از جنس لاستیک استفاده می شود که از خانواده ی رابط های کوپلینگ خورشیدی می باشد.
کوپلینگ روتکس (پره ای): این مدل از چدن بسیار مرغوبی تولید شده و تمام بخش های آن را ماشین کاری می کنند. لذا در دورهای بالا هیچ لرزشی ایجاد نمی کند. رابط میانی آن نیز از جنس پلی یورتان می باشد و تعداد پره های آن نیز بیشتر از نوع HCR است. جنس رابط میانی آن سبب می شود تا این coupling در روغن و مواد نفتی عملکرد مناسبی داشته باشد و برای محیط هایی با آب و هوای گرم و مرطوب مناسب باشد.

کوپلینگ KB:

جنس بدنه ی این coupling از چدن خاکستری می باشد و در پمپ های پیستونی و کمپرسورهای پیستونی و … به کار می رود. سایزبندی های مختلفی از این نوع قطعه وجود دارد که برخی انواع آن قادر به تحمل و انتقال گشتاوری به بزرگی 2800 نیوتن بر متر می باشد. مدلی از این coupling نیز وجود دارد که دارای اسپیسر است و برای شرایطی به کار گرفته می شود که آلودگی و رطوبت میان محرک و متحرک فاصله ایجاد کرده است.

کوپلینگ امگا:

این مدل دارای انعطاف پذیری است و قادر است تا برخی ناهمراستایی ها را جبران کند. این coupling دارای مزایایی نظیر نگهداری آسان، سبکی و بی نیازی از روغن کاری، نصب و تعویض آسان و بدون جابه جایی، قطع ارتباط دو طرف در مواقع خاص و … است. اما مشکل آن عدم برخورداری از قابلیت تعمیر است و اگر اتصال دو سمت آن به هر دلیلی قطع شود باید آن را تعویض کرد.

کوپلینگ بیپکس:

جنس این مدل از چدن مرغوب است و جنس رابط میانی آن نیز پلی یورتان می باشد. این coupling، با توجه به اندازه ی کوچکی که دارد، در برابر گشتاورهای بالا مقاوم است و کار جذب ارتعاشات را به خوبی انجام می دهد. از این مدل می توان در محیط های نفتی و روغنی و آب و هوای گرم و مرطوب به خوبی استفاده کرد.

کوپلینگ پلی آمید:

این نوع coupling نیز مانند سایر مدل ها قادر است تا وظایف خود را در صنعت به خوبی انجام داده و از خاصیت انعطاف پذیری برخوردار است.

کوپلینگ چرخی:

این مدل نیز همان طور که از نامش پیدا است شبیه به چرخ می باشد و کاربردهای خاص خود را در صنعت دارد. استفاده در موتورهای مختلف به منظور کاهش ارتعاشات دردسر ساز از مهم ترین کاربردهای آن می باشد.

کوپلینگ خورشیدی:

مهم ترین علت نام گذاری این مدل از coupling ها شکل ظاهری آن ها می باشد. در واقع این coupling دارای شکلی است که در شبیه ترین حالت به خورشید می باشد. به همین دلیل است که این نام را برای آن انتخاب کرده اند. این مدل از coupling ها قادر هستند تا ارتعاشات مشکل ساز را مهار کرده و انرژی ضربات را به اصطلاح دمپ نمایند تا از انتقال آن ها جلوگیری شود.

کوپلینگ دنده ای:

در این مدل از coupling ها برخلاف مدل خورشیدی، عاج ها از داخل هستند. وظیفه ی اصلی این مدل، انتقال گشتاور است. البته در کنار آن ناهمراستایی های دورانی، محوری و زاویه ای را نیز تا حدودی می توانند تحمل کنند. که البته میزان آن را اندازه ی لقی و زاویه ی فشار دنده ها تعیین می کند. مدل دنده ای در توان، گشتاور و دمای کاری وسعت زیادی دارد و به صورت پیش ساخته به بازار عرضه می شود. توان های آن ها را تا 2/4 مگاوات و دور آن ها را از 1600 تا 6500 دور بر دقیقه تخمین می زنند. البته باید گفت که این مدل دارای قابلیت تحمل گشتاورهایی تا 320000 نیوتن متر می باشد. البته در مورد ناهمراستایی زاویه ای تنها تا 1 درجه را برای هر هاب تحمل کرده و برای ناهمراستایی محوری نیز 1 تا 5 میلی متر را به صورت افقی تحمل می کند.

کوپلینگ فنری:

این مدل از coupling ها بدون لقی هستند و از استحکام بالایی برخوردارند. در ادامه باید گفت که نیازی به تعمیر یا نگهداری خاصی ندارند. خلاص کردن یا تعویض فنر در آن ها نیازی به تغییر و جابه جایی محرک و متحرک ندارد. جنس آن از فولاد است و همین موضوع سبب کارکرد آن ها در دمای 280 درجه ی سانتی گراد خواهد شد.
همان طور که ملاحظه نمودید، couplingها دارای انواع و اقسام متنوعی هستند و شرکت مهران پلیمر به نشانی سایت www.mehranpolymer.com ارائه دهنده ی خدمات در زمینه ی انواع coupling می باشد.

فهرست
واتساپ شرکت مهران پلیمر
ارسال از طریق WhatsApp
Call Now Buttonتماس فوری