اورینگ

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. اورینگ

اورینگ چیست؟

«اورینگ چیست؟» سوالی است که به سادگی پاسخ داده خواهد شد و تنها کمی دقت نیاز دارد. اگر به نام اورینگ (O-ring)دقت کنید متوجه می شوید که از دو بخش تشکیل شده که در واقع به معنای یک حلقه به شکل حرف انگلیسی O می باشد. پس اورینگ ها حلقه های پلاستیکی یا لاستیکی هستند که با سطح مقطع دایره ای شکل خود در حالت های دینامیک یا پویا و استاتیک یا سکون مورد استفاده قرار می گیرند. اورینگ ها در حالت دینامیک روی محورهای دواری می چرخند. جالب است بدانید که رینگ هایی در بازار موجود هستند که به شکل های X ، V یا سایر شکل ها می باشند، اما در اصطلاح عامیانه به آن ها هم اورینگ گفته می شود که نادرست است. حال که با تعریف این المان آشنا شدید از شما دعوت می کنیم تا در ادامه ی مطلب با ما همراه شده و کاربردهای اورینگ را مطالعه کنید.

اورینگ و کاربرد آن
برای آن که بهتر با کاربرد این قطعه آشنا شوید و درک بهتری داشته باشید، باید گفت که همان قطعه ای است که از نشستی جلوگیری می کند که البته بین دو سطح فلزی یا غیر فلزی واقع شده و نشتی هم می تواند یک سیال مانند آب و روغن یا گاز و بخار باشد. البته باید به این کاربرد، گرفتن لقی و فاصله اندازی را نیز اضافه کنید. حال توجه داشته باشید که O-ring ها برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و به همین دلیل در انواع و اندازه های مختلفی تولید می شوند. شما برای انتخاب سایز و نوع مناسب آن تنها کافی است به www.mehranpolymer.com مراجعه کرده و مشاوره های مناسبی را دریافت نمایید تا بهترین خرید را داشته باشید.

اورینگ و جنس آن

نکته ی دیگری که هر مشتری باید در مورد O-ring ها بداند، آن است که این المان در انواع مختلفی تولید می شود و جنس آن برای کاربری های مختلف فرق می کند. لاستیک های viton, silicon, NBR, Sbr, Nr, Epdm و pbr از جمله مواد سازنده ی O-ring ها هستند. البته در کاربری های خاصی نیز می توان از ترموپلاست ها استفاده کرد. در ادامه شرکت مهران پلیمر به معرفی کوتاه و خلاصه O-ring های سیلیکون، O-ring ای وایتون و O-ring های NBR خواهد پرداخت. بنابراین اگر شما هم علاقه مند به داشتن این اطلاعات هستید، با ما همراه باشید.

اورینگ وایتون

O-ring های وایتون نام های دیگری نیز دارند که فلوروالاستومر و فلوروکربن از جمله ی آن ها می باشد. بنابراین اگر هنگام خرید و تهیه ی این از O-ring ها با نام های دیگری مواجه شدید، تعجب نکنید. کاربرد این نوع از اورینگ در آب بندی اسیدها، تجهیزات گازسوز و سوخت ها می باشد که علت آن ساختار خاص این نوع از O-ring ها است. اما این ساختار چیست و چه مزایایی دارد؟
وایتون در ساختار مولکولی خود دارای پیوند C-F می باشد که استحکام آن را بالا برده و شکستن آن را نیز منوط به صرف انرژی بسیار بالا می سازد. در پی این ویژگی پایداری دمایی این نوع از O-ring ها بالا رفته و دامنه ی این پایداری، منفی 50 درجه ی سانتی گراد تا مثبت 205 درجه ی سانتی گراد می باشد.
ساختار وایتون سبب افزایش سختی آن شده و بین 50 تا 955 شور می باشد. دقت کنید که سختی به معنای مقاومت ماده ی اصلی در تغییر شکل موضعی می باشد. اما هنوز دو ویژگی دیگر وایتون ها باقی مانده که در ادامه به آن ها می پردازیم.
جالب است بدانید که محدودیت رنگ این نوع از O-ring ها امروزه مرتفع شده و با تنوع رنگی بالایی تولید می شوند.
یکی دیگر از ویژگی های O-ring های وایتون مقاومت شیمیایی بالای آن ها می باشد. این ویژگی وایتون، مدیون تراکم مولکولی کم آن می باشد.

اورینگ سیلیکونی

این نوع از O-ring ها که در بازار به O-ring های نسوز نیز شهرت دارند، در برابر درجه حرارت های شدید، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. البته شما به عنوان مصرف کننده باید بدانید که علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، این نوع از O-ring ها در برابر رشد قارچی، اشعه ی ماوراء بنفش و گاز اوزون نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. البته نکته ی دیگری که شما حتما باید بدانید آن است که مقاومت بالای این مدل از O-ring ها مربوط به حرارت غیر مستقیم و خشک است و در واقع در برابر حرارت مستقیم هیچ مقاومتی ندارد. اما محدوده ی مقاومتی دمای غیر مستقیم این O-ring ها بین منفی 60 درجه ی سانتی گراد تا 232 درجه ی سانتی گراد می باشد.
در مورد سایر ویژگی های این مدل نیز باید گفت که درجه ی سختی آن بین 30 تا 80 بوده و رنگ های مختلفی دارد که کاربرد آن را تا حدودی تعیین می کند. اگر شما کمی در این باره تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که نوع بی رنگ و شفاف O-ring های سیلیکونی، در بهداشت، صنایع غذایی و پزشکی به کار گرفته شده و رنگ ها قرمز، زرد، نارنجی و آبی آن نیز در صنعت به کار می رود.

اورینگ NBR

این نوع از O-ring ها با نام نسبتا طولانی لاستیک بوتادین آکریلونیتریل هم شناخته می شوند. اما در مورد ویژگی های این نوع از O-ring ها باید گفت که در برابر موادی چون انواع حلال ها، اسیدها، روغن، صابون، آب، نمک و سایر مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. البته انعطاف پذیری آن ها در برابر عوامل جوی و فشار هم بسیار بالا است. این نوع از ا O-ring ها در برابر محدوده ی دمایی 40 تا 120 درجه ی سانتی گراد هم مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت.
همه ی ویژگی هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، سبب شده تا O-ring های NBR کاربردهای مختلفی داشته باشند. این کاربردها عبارتند از: انواع پمپ ها، انواع واشر، انواع دیافراگم، لنت ترمز، شیلنگ های حمل سوخت و روغن، آب بندها، درزگیرها، لوله های پلاستیکی، ضربه گیر، درزگیر یاتاقان، شیرهای شفت، درزگیر محفظه ی روغن، درزگیر جعبه دنده، میل لنگ، خرطومی کوپلینگ، درزگیر بالایی پیستون، گردگیرها و درزگیرهای اسفنجی.
همان طور که ملاحظه می کنید، کاربردهای گسترده ای برای این نوع از O-ring ها وجود دارد، بنابراین اگر شما به عنوان مصرف کننده به این نوع از O-ring ها نیاز دارید، به شما توصیه می کنیم به سایت www.mehranpolymer.com مراجعه کرده و نیاز خود را مرتفع سازید.

فهرست
واتساپ شرکت مهران پلیمر
ارسال از طریق WhatsApp
Call Now Buttonتماس فوری